👩🎓👩🎓👩🎓
Vi laddar ned appar titt som tätt och en del appar har enormt många användare. Men har du koll på vad du gått med på när du laddat ned appen? Svaret är troligtvis nej. Hela 97 % i målgruppen 18-34 år läser inte villkoren alls.
Och det är kanske inte så konstigt att ingen läser villkoren. Det är väldigt mycket text. Faktum är att snittanvändaren skulle behöva lägga 250 timmar för att läsa igenom villkoren för sina appar och digtiala tjänster. Troligtvis utan att förstå en tiondel.
Värst av alla är Microsoft.
I den här roliga infografen kan du se hur mycket text och hur lång tid det skulle ta att läsa de mest kända apparnas villkorstexter. För att du ska få en känsla för omfattningen finns jämförelsen med böcker du eventuellt har läst (eller valt bort p g a omfånget…).
Källa: Visual Capitalist