Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/webvol11/q6/z5m4ao7vx6ire2c/explorecurate.com/public_html/wp-content/plugins/sem-author-image/sem-author-image.php on line 774
5 saker att tänka på för e-handelsföretag som vill automatisera marknadsföringen - ExploreCurate

5 saker att tänka på för e-handelsföretag som vill automatisera marknadsföringen


 

👀👀👀👀👀

Det är många företag som börjat testa att automatisera marknadsföringen, s.k. marketing automation. Det kräver både system och processer och för en del företag har implementeringen blivit väldigt jobbig. De företag som absolut kan ha nytta av att automatisera marknadsföringen är alla företag som satsar på e-handel.

Här kommer 5 saker som e-handelsföretag behöver tänka på när de ska automatisera sin marknadsföring

1. Använd ren data

Det finns 4 C som är viktigt att tänka på när det gäller kunddatabasen – current, correct, consistent och  complete.

Ju bättre din data är strukturerad och ju färre fel – desto bättre förutsättningar!

2. Skicka välkomstmail

När någon köper eller signar upp för ett nyhetsbrev gäller det att vara på hugget direkt och skicka ett välkomstmail med rabattkod eller annat erbjudande.

Ju tidigare du kan hjälpa dina kunder att köpa desto bättre!

3. Erbjud kompletterande produkter

När någon tittar eller köper något så se till att kunden får se exempel på relaterade produkter eller liknande produkter så att kunden kan jämföra.

Ju mer du förstår kundernas totala behov och jämförelsebeteende desto högre merförsäjning kan du skapa!

4. Belöna dina lojala kunder 

Återkommande kunder är lönsamma kunder och dessutom de bästa ambassadörerna. Bejaka lojalitet, belöna lojalitet.

Ju mer lojal du är mot dina lojalare kunder, desto mer köper de och desto fler blir de!

5. Återvinn dina besökare

En besökare som inte köpte något är fortfarande ett hett lead. Se till att marknadsföra dig mot dem via s.k. remarketing.

Ju fler som besöker din butik desto fler har du att jobba in i butiken IGEN!

Källa: Anna Kayfitz, StrategiDB Corporation