Det är aldrig bra när någon får för mycket makt. Google är totalt dominerande på sökordsmarknaden i Sverige och tar 9 av 10 miljarder av alla sökordspengar (källa: IRM 2017). Men Google är mycket mer än en sökmotor och i sin ambition att kontrollera hela Internet får Google också en hel del kritik. Men om vi håller oss till just sökmotorer så finns det ju faktiskt andra sökmotorer än Google och om du är trött på Google (eller åtminstone vill bidra till lite mer balans på sökmarknaden) får du här en lista med sökmotorer att testa.
1. Bing
Bing får mycket bra betyg för sitt intuitiva gränssnitt och många tycker att bildsök fungerar bättre i alla webbläsare jämfört med Google som inte helt överraskande fungerar bäst i Chrome.
2. DuckDuckGo
DuckDuckGo samlar inte in någon personlig information och är m a o något för dig med hög integritet och behov av att söka privat.
3. Wiki.com
Wiki.com söker framförallt i community-drivna innehållsdatabaser som t ex Wikipedia.
4. Twitter
Twitter är överlägsen som sökmotor för nyheter i realtid.
5. CC Search
CC Search använder du när du vill hitta royaltyfritt innehåll.
6. Internet Archive
Med ”The Wayback Machine” kan du kolla in historiken på webbsidor. Bra för research och för de som vill uppleva nostalgi.
7. Yandex
Orolig för att du får ett för amerikanskt perspektiv på dina sökningar? Oron kan vara befogad, men när du söker på ryska Yandex kan du vara helt säker på att den inte är pro Amerika (!).
8. StartPage
Om du vill söka på Google utan att Google vet om det ska du använda StartPage.
9. SlideShare
Här söker du i dokument och presentationer. Perfekt för dig som studerar, jobbar med research eller har behov av att fördjupa dig i ett ämne.
10. Ecosia
Google tar inte ansvar för jorden. Det menar Ecosia som planterar ett nytt träd för var 45:e sökning. Söker du här kan du m a o påverkar miljön.
Källa: Chuck Price, Measurable SEO