Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/webvol11/q6/z5m4ao7vx6ire2c/explorecurate.com/public_html/wp-content/plugins/sem-author-image/sem-author-image.php on line 774
6 framtidsspaningar om Mixed Reality - ExploreCurate

6 framtidsspaningar om Mixed Reality


En del har höga förväntningar på Mixed Reality (MR), d v s VR, AR och Video 360, medan en del tror att det är nyhetens behag. Om vi tittar framåt så har Lucas Rizzotto skrivit en intressanta artikel på Medium.com.

Läs också: Det här är skillnaden mellan VR, AR och Video 360

Det händer allt mer inom MR. Nya devicers, startups, nya plattformar och kreativt innehåll.

1. Händerna kommer att ta över

Det kommer att handla om händer och i viss mån armar när vi ska styra över våra upplevelser.

2. Eye tracking kommer snabbt

Redan nu finns VR-glasögon med eye tracking.

3. Fysiska objekt kommer att ta en större plats

Det är mixen av digitala och fysiska objekt som kommer att vara det stora användningsområdet.

4.  A.I. kommer att skapa företagskommunikation

När artificiell intelligens adderas till MR så kommer nyttan att bli ännu större för företag.

5. Det kommer att ta tid innan vi får den stora konsumentefterfrågan

HoloLens v3 beräknas komma 2019 och då med flera förbättringar när det gäller både hård och mjukvara. MagicLeap kommer att komma med en konsumentprodukt inom ett par år och Samsung, Apple, Google och Snapchat har också börjar röra på sig. Till dess får vi se fram mot årets lansering av en VR/MR hybrid headset från Microsoft i prisklassen 299 – 699 dollar.

6. Allt kommer samlas under ett gemensamt namn

Precis som andra teknikgenombrott så finns det flera namn och rimligtvis kommer det att bli ett samlingsnamn. Än så länge får vi säga MR, Mixed Reality.

Källa: Medium