Warning: Trying to access array offset on value of type null in /www/webvol11/q6/z5m4ao7vx6ire2c/explorecurate.com/public_html/wp-content/plugins/sem-author-image/sem-author-image.php on line 774
#66 De stendöda, de naiva & de insiktsfulla och företagen dagstidningarna borde ha startat - ExploreCurate

#66 De stendöda, de naiva & de insiktsfulla och företagen dagstidningarna borde ha startat


De kommersiella mekanismerna är både obarmhärtigt rättvisa och förutsägbara. Ekvationen har alltid varit densamma. Utbud och efterfrågan. Efterfrågan och utbud.

Det som har förändrats de senaste åren är den hänsynslösa jakten på mellanhänder som inte längre förtjänar sin plats i värdekedjan.

Dagtidningarna har fyllt sina skattkistor med guld i närmare ett halvt sekel tack vare en helt osannolik affärsmodell. Man har egenmäktigt tagit på sig rollen att förmedla nyheter och berättelser i egna kanaler mot betalning och man har lyckats med konststycket att dubbelfakturera!

Läs hela #66 i artikelserien Veckans digitala insikt på Linkedin här

Läs också:

#65 Därför är Darwin’s insikt från 1809 relevant för alla företag på det skenande digitala tåget

#64 Fem skäl att titta i backspegeln när du affärsutvecklar digitalt

#63 Hur företag kan skapa hållbar innovation med hackathons